Amos Oficyna Wydawnicza

Wciąż wędrujemy

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 11-12/2015

Wciąż wędrujemy, nr 35-36 To podwójne wydanie naszego miesięcznika zamyka trzyletnią jego papierową edycję. Jest w nim wiele tematów, które z przyjemnością przeczytają wszyscy krajoznawcy rozmiłowani w poznawaniu piękna ojczystych stron, odkrywaniu naszej przeszłości.

Od niedawna historia znów powraca do naszego życia społecznego. Przeczytamy z pewnością o roku jubileuszowym "1050-lecia Chrztu Polski", o wielkich twórcach i bohaterach, którym poświęcony jest "2016 rok wielkich rodaków" - Henryku Sienkiewiczu, Feliksie Nowowiejskim i Cichociemnych. Znajdziemy też przypomnienie jedynego "Zwycięskiego powstania wielkopolskiego" oraz sylwetkę Napoleona Ordy - wielkiego "Piewcy ziemi i dziejów naszych". Niestety, jest jeszcze wiele nieznanych dramatów w naszej historii, czego przykładem jest niemiecki obóz zagłady KL Warschau utworzony podczas okupacji, któremu poświęcony jest artykuł pod tytułem "Kazimierz Dolny przypomina". Podsumowaniem współczesnych przemian jest artykuł wstępny redaktora naczelnego "Przywracanie polskości - w interesie narodowym".

Rozmiłowanym w wędrówkach po kraju polecić możemy kilka tematów:
► "Jak głowę Wiśle formowano";
► "Szlak Unitów Sokołowskich";
► "Nowy most w Żywcu";
► "Na narty... na Mazury";
► "Pawilon Warszawa nową atrakcją stolicy";
► "Łódź ma nowoczesne planetarium";
► "Katowicki szyb Wilson galerią sztuki";
► "Świętokrzyskie przyjazne naturze i turystom".

Wszystkim przemierzającym Koronę Gór Polski polecamy "Wymagające Rysy". Jest też artykuł dedykowany członkowm Klubu Znawców Polskich Pomników Historii - "Odkrywanie najcenniejszych wartości".

Oczywiście nie brakuje klubowych aktualności: ► relacji z XX miedzywyprawowego posiedzenia Loży Zdobywców ► przywilejów tylko z kartą klubową ► zapowiedzi warszawskiego spotkania ► apelu o szacunek do gór, którego nigdy za wiele. Ale jest też krótki tekst związany z ważnym ogłoszeniem publikowanym w 2015 roku we wszystkich wydaniach "WW", stawiający istotne pytanie "Jaka ma być przyszłość Klubu Zdobywców KGP".

Ostatnie papierowe wydanie przynosi też małe bilanse stałych pozycji, m.in. dziesięcioletniego kalendarza krajoznawców czy prezentacji darów od przyjaciół, którzy zasłużyli na wdzięczność. Chcąc uspokoić wszystkich, którzy z uwagą je śledzili informujemy, że w bieżącym roku będą nadal obecne - już w internetowym wydaniu "WW".



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 9-10/2015

Wciąż wędrujemy, nr 33-34 Ten podwójny numer miesięcznika otwiera zapowiedź poważnej zmiany formuły czasopisma zawarta w artykule wstępnym redaktora naczelnego, zatytułowanym "Decyzja zapadła. Elektronika zamiast papieru" (jego treść w całości powyżej). Wiążą się z tym ściśle prezentowane w numerze przywileje klubowe 2016. Warto je uważnie przeczytać i wykorzystać.

Oczywiście w tym wydaniu nie brakuje materiałów, które z pewnością zainteresują każdego krajoznawcę. Są wśród nich: ⇒ Piętnaście lat w służbie młodym - mówiący o obchodach jubileuszu Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej; ⇒ Dwa unikatowe zabytki wpisane na listę UNESCO, dzięki którym Polska jest na trzecim miejscu w światowym programie "Pamięć Świata"; ⇒ Najlepszy produkt turystyczny 2015, a także Hotel Roku 2015; ⇒ Cenne monety kolekcjonerskie, obok których jest także informacja o nowym Gabinecie numizmatycznym w kieleckim pałacu; ⇒ Tarnowskie miejsca przyjazne najmłodszym turystom; ⇒ Popradzka ścieżka "Szlakiem Leśnych" poświęcona partyzantom działającym przed laty na tym terenie, a także przyrodzie tego miejsca.

A skoro mowa o okresie II wojny światowej, to koniecznie trzeba przeczytać niezwyky artykuł o nieznanych dziejach żołnierzy wyklętych zatytułowany "Las" spod Ostrołęki, a także prezentacje unikatowych działań Kieleckiego Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej otwartego w miejscu wieloletniej więziennej kaźni.

Wszystkim wędrowcom przemierzającym ojczystą ziemię polecamy także ☛ Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim ☛ Tężnię w Jaworzu ☛ Cieszyńską Studnię Trzech Braci ☛ Nową wieżę na Szyndzielni ☛ Na Turbaczu i Wiktorówkach, czyli górski wątek i papieskie wspomnienia. Na miłośników gór, a szczególnie członków Klubu Zdobywców Korony Gór Polski czeka relacja z XIX międzywyprawowego posiedzenia Loży, dzięki któremu mamy już ponad 1000 Zdobywców. Jak zwykle towarzyszy jej długa lista nowomianowanych, wśród których jest oczywiście TYSIĘCZNY Zdobywca KGP.

W poprzednim wydaniu "WW" opublikowany został Kuriozalny pomysł z Koronami RP, którego treść wzbudziła wielkie poruszenie nie tylko wśród czytelników naszego miesięcznika. W tym wydaniu znalazło się wiele listów, jakie nadeszły do redakcji w tej sprawie. Ta obszerna publikacja nosi tytuł Nadal rozmieniamy. Zdradźmy jeszcze na koniec zapowiedź XX posiedzenia Loży Zdobywców, jakie odbędzie się w Warszawie.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 7-8/2015

Wciąż wędrujemy, nr 31-32 To podwójne wydanie miesięcznika przynosi dużą porcję materiałów, które z pewnością zainteresują czytelników-krajoznawców. Usatysfakcjonowani będą ci, którzy śledzą inicjatywy regionalne, prezentowane w czasopiśmie, w tym "Mateczniki polskości zyskują zwolenników", których pierwszy zjazd ogólnopolski zapowiedziany został na wiosnę 2016 roku. Rozwój tej idei potrzebny jest Polakom, bo - jak mówi artykuł wstępny - są oni "Zapracowani, na spacerach... w supermarketach". Oczywiście wielu ceniących wyprawy poza miasto zechce skorzystać z propozycji wędrówki przez "Lubuski Szlak Organowy", albo wybrać się na "Święto Lnu" do Żyrardowa. Ale miłośników turystyki górskiej - i nie tylko - z pewnością zaintryguje "Kuriozalny pomysł z koronami RP", pokazujący jak mistrzowsko potrafimy - to z nadtytułu - rozmieniać na drobne.

Jest w tym numerze sporo materiałów odnoszących się do współczesnych wydarzeń, z których można dowiedzieć się:
☛ jakie będziemy mieli nowe miasta ☛ o niezwykłej nocie prezydenta Wilsona, złożonej w polskim archiwum ☛ Wiślanej trasie rowerowej Kujaw i Pomorza ☛ półwieczu Muzeum Stefana Żeromskiego ☛ o Polsce która jest bursztynowym mocarstwem.

Jak zwykle nie brakuje tekstów zmuszających do głębszej refleksji, jak np.
La Cucaracha - w 71. rocznicę Powstania Warszawskiego,
Mój Krzemieniec, gdzie Ikwy srebrne fale płyną,
⇒ oblęgorska wystawa w hołdzie Noblistom.

A oto, gdzie jeszcze wiodą nas inne publikacje: do Żychlina, by przysiąść na ławeczce obok Fryderyka Chopina, do Wrocławia, gdzie eksponowany jest wielki skarb średzki, do Żywca z nowym parkiem miniatur, do Tomaszowa Mazowieckiego, chlubiącego się Skansenem Rzeki Pilicy, do Stargardu pełnego niezwykłości, do Klonowa z pięknym, odnowionym pałacem, czy do Pieniężna z tamtejszym muzeum misjonarzy werbistów.

Trzeba jeszcze wspomnieć o tematach klubowych: spod znaku Korony Gór - zakopiańskiej debacie przed jubileuszem dwudziestolecia, XVIII posiedzeniu Loży, czyli coraz bliżej tysiąca (!), "Leśnym Zamku" w Karpaczu - nowym obiekcie rekomendowanym (z 30% zniżką), spod znaku Pomników Historii - warszawskim przebogatym zespole pomnikowym i... nowymi oczekiwaniami wiążącymi się z Odznaką Znawcy PPH.

Nie piszemy już o wielu stałych pozycjach, spośród których warto choćby rozważyć głębokie myśli Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Życzymy przyjemnej lektury!



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 4-5/2015

Wciąż wędrujemy, nr 28-29 Okładkę tego podwójnego wydania zdobi zdjęcie Bramy Opatowskiej w Sandomierzu. Nieprzypadkowo. Do tego pięknego miasta czytelnicy zostają zaproszeni w środku numeru. Na niezwykły POWRÓT. Takich wędrówek po ciekawych, a czasem nieznanych miejscach jest w miesięczniku wiele. Oto przykłady:
☛ "Kartki z rodzinnych albumów - Dawno temu w Leśmierzu";
☛ "Nowa atrakcja Pszczyny - Książęce Stajnie";
☛ "Na Wiktorówkach - u Królowej Tatr";
☛ "Jak rycerz Ciechan gród i dwanaście warowni założył";
☛ "W Gwizdałach lubią... pogwizdać".

Warto wybrać się do tych miejsc, bo jak pięknie pisze jeden z największych znawców krajoznawstwa "Ojczyzna to słowo najbliższe sercu". Potwierdza to wiele innych publikacji mówiących m.in. o laureatach tegorocznego konkursu "Zabytek zadbany", o znakomitej inicjatywie "Szukaj w archiwach", o Znaku Dziedzictwa Europejskiego dla Konstytucji 3 Maja.

Wszystkich pragnących wypocząć w uroczych zakątkach ojczystego kraju zachęcamy do wyprawy do największego obszaru leśnego - Puszczy Piskiej, a miłośników wędrówek na nowy Szlak Orła Białego tudzież Szlak Kazimierza Deyny. Oczywiście nie brakuje tematów związanych z naszymi klubami. Znawców Polskich Pomników Historii z pewnością zainteresuje Gdynia - modernistyczne śródmieście wpisana już do zestawu objętego naszą odznaką PPH; a Zdobywców Korony Gór Polski - tekst zatytułowany "Na progu klubowej dorosłości" zapowiadający ważkie spotkanie U podnóża Tatr. A skoro już o Koronie mowa, nie można pominąć relacji z niezwykłego posiedzenia Loży w Oświęcimiu, po której mamy nowego króla KGP. I jeszcze tekstu potwierdzającego, iż zniżki w obiektach wciąż aktualne.

Na koniec wspomnieć warto o jakze aktualnych przemyśleniach Stanisława Grabskiego dedykowanych Braciom pod rozwagę, a także o niespodziewanej zmianie w Pałacu. I jeszcze jedno: w zestawie nowości książkowe można już oglądać okładki cennych wydawnictw.

Nie sposób wymienić wszystkich publikacji tego podwójnego wydania, ale warto je przeczytać.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 2-3/2015

Wciąż wędrujemy, nr 26 ...zachęca do wypraw w różne zakątki ojczystego kraju. A pierwszym tego dowodem jest okładka ukazująca odrestaurowany jurajski zamek w Bobolicach. Drugim - artykuł z rewelacyjną wiadomością: "Wieliczka najsłynniejszą kopalnią świata". Nim jednak powiemy o innych nowościach i atrakcjach, zachęćmy do lektury dwóch ważnych tekstów:
"Nieobecni mają rację?" odnoszący się do współczesnych polskich kampanii;
"Fałszerstwo gorsze od milczenia" będący kontynuacją rozważań o naszej edukacji historycznej.

Z polską dziwną współczesnością wiąże się także rocznicowy materiał zatytułowany "Polski 101", poświęcony pamięci pilotów TU-154M. Z pośród wielu innych publikacji na czoło wybija się reportaż z Żelazowej Woli "Pamiętajmy o Chopinie", prezentacja nowego Pomnika Historii - "XIX-wieczna Łódź przemysłowa", a także odkrywcze "Dwa portrety" XIX-wiecznych dzieł Brandla i Gierymskiego. A skoro już jesteśmy w świecie artystycznym polećmy także "Spotkania z Gombrowiczem" w podradomskiej Wsoli czy rocznicowe przypomnienie dzieł Witkiewiczów.

Wiosną pora wyruszyć na szlak. Zachęca do tego kilka publikacji:
"Na rowerze z czarownicami?!" z terenu powiatu nyskiego;
"Przezmark" na szlaku krzyżackich warowni;
"Jak powstało jezioro Śniardwy" z jego niezwykłymi mieszkańcami, jakimi są żurawie;
"Smardzewice ostoją żubrów";
☛ unikatowe nowe muzeum, czyli "O morzu w Jaworzu";
"Warszawska oaza egzotycznych zwierząt" będąca w czasie wojny schronieniem dla Żydów prześladowanych przez Niemców.

Odnotujmy jeszcze kilkanaście innych tematów: ⇒ 95-lecie zaślubin z morzem ⇒ Gdynia - unikatowy awans ⇒ Muzeum Korony Ziemi ⇒ Gołdap zaprasza na VI Festiwal Cittaslow ⇒ Teatralna niespodzianka w roku 250-lecia polskiego teatru ⇒ Starachowickie Ekomuzeum, czyli zobaczyć ślady dinozaura ⇒ Konin uzdrowiskiem? ⇒ Salonka Bieruta dostępna dla zwiedzających ⇒ Najlepsze stacje narciarskie Małopolski ⇒ Radomski szlak twórczości Stefana Szyllera...

Oczywiście - jak zawsze - poczesne miejsce zajmują tematy klubowe, a wśród nich "KGP - droga ku doskonałości"; "Góry kiedyś - góry teraz"; "Nowi zdobywcy" czyli nasze góry i nie tylko oraz 5 list nowych członków klubu KGP, których jest już ponad 13 tysięcy!

Na koniec wspomnijmy jeszcze o nowej akcji PTTK "Razem na szlaku", o szczegółach nt. zagranicznej prenumeraty WW, a także o dorocznej nagrodzie za udział w rozwiązywaniu fotozagadek, którą drogą losowania otrzymuje pan Krzysztof Wiatr z Końskich - i nie tylko...

Zapraszamy do lektury WW.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 1/2015

Wciąż wędrujemy, nr 25 Tym razem w nieco odmienionej formie przynosi jak zwykle wiele ciekawych materiałów, które z pewnością zadowolą szczególnie miłośników historii. O tym, jak wielkie ma ona znaczenie mówił już w XV wieku Jan Długosz. Jego rozważania przytoczone zostały w "Braciom pod rozwagę". Temu tematowi poświęcony jest także artykuł wstępny pt. "Historii nie wolno wymazać narodowi", kończący się odwołaniem do poprzedniego z wydania grudniowego i... niezwykłym wydarzeniem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów!

Oczywiście nie brakuje rocznicowych przypomnień:
o bestialskim wysiedleniu Polaków z Gdyni sprzed 75 lat,
o roku Jana Pawła II ogłoszonym z racji dziesięciolecia jego śmierci i pierwszej rocznicy kanonizacji,
o roku Jana Długosza ustanowionym w 600. rocznicę jego urodzin,
☛ o niezwykłym roku Teatru Polskiego, którego narodziny nastąpiły 250 lat temu z woli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W kręgu tematów historycznych mieści się także ciekawa inicjatywa Muzeum Historii Polski (o którym też pisaliśmy w poprzednim WW) zatytułowania "Piastodzieje", a także ciekawy artykuł "Dęby i ludzie" czy relacja ze spotkania klubowego "Pomniki godne poznania". A skoro piszemy już o działaniach naszych klubów wspomnijmy jeszcze o tatrzańskim spotkaniu, kwietniowym posiedzeniu Loży Zdobywców KGP, zadziwiającej koronnej kampanii... wyborczej oraz relacji z niezwykłej pionierskiej wędrówki "Przez Cisnę, Wetlinę i... Szewczenkowo", a do tego z... kolorową mapą.

Nie brakuje też wiadomości, jakie z zadowoleniem przyjmą wszyscy turyści: o muzeach za złotówkę, jakie zapraszają uczniów i studentów; o nowych szlakach techniki Śląska oraz Białegostoku; o turystycznych busach w Łysogórach, także o nowości - biletach kolejowych w placówkach pocztowych.

Niestety są też publikacje rodzące smutek z powodu: ⇒ skandalu pod Kasprowym przechodzącym pod władanie Luksemburga ⇒ kpin z reprywatyzacji, czego przykłady mamy w Lesku i Przecławiu ⇒ polskiej przedsiębiorczości w odwrocie, czyli inwazji obcych barek turystycznych.

Na szczęście nastrój może poprawić lektura artykułów: "Dębowiec ma tężnię" z solanką wyjątkową w świecie, "Jak narty, to Cieklin", który warto odwiedzić, "Kaczka krzyżówka najpopularniejsza", co potwierdziło zimowe liczenie. Odnotujmy jeszcze publikacje "resortowe" - "SZORT godzien lepszego poznania", a to z racji dziesięciolecia tego stowarzyszenia oraz "Nowa rada POT" czyli Polskiej Organizacji Turystycznej (w zmienionym składzie).

Nie sposób powiedzieć o wszystkich tematach, ale nie można pominąć "Kalendarza pełnego atrakcji" z którym tylko w minionym roku zapoznało się prawie 200 tysięcy internautów...



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 12/2014

Wciąż wędrujemy, nr 24 Po raz ostatni w dotychczasowej postaci przynosi wiele materiałów, które najbardziej zainteresują członków Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Jeśli już o tym mowa należy odnotować ⇒ relację z XVI międzywyprawowego posiedzenia Loży na stołecznym Żoliborzu z niebywałym zdjęciem i... listą nowych zdobywców ⇒ klubowe obrachunki wieńczące niezwykły rok klubowy ⇒ nowe opinie po liście Króla Korony i... pierwszą ważną decyzję. Jest też prezentacja dwojga niedawno pasowanych Zdobywców i smutna wiadomość: "Magnolia" na sprzedaż!

Nie brakuje jednak i innych tematów jakie niesie nasze polskie życie. Na przykład piękna wystawa w Muzeum Niepodległości w Warszawie poświęcona wielkiemu rodakowi, który powiedział chciałem odbudować polską duszę, ale także znamienny artykuł zatytułowany Stocznia Gdańska znów lekcją dla świata? poświęcony najnowszym petycjom o nadanie jej tytułu Pomnika Historii (?!).

Wszystkich krajoznawców z pewnością zainteresują też inne tematy:
☛ Dom Spotkań z Historią oazą patriotyzmu,
☛ Placówki IT zdają egzamin,
☛ Zachodniopomorski Trzechel wart odwiedzenia,
☛ Antyalkoholowe bariery w turystyce,
☛ Konkurs "Pomorskie parki krajobrazowe",
☛ Lodowa bazylika w Wysokich Tatrach...

Podróżujący po kraju z zadowoleniem powitają zwiastun dobrych zmian na kolei, czyli Pszczyński dworzec odnowiony; wielu postanowi odwiedzić Kaszubów w gminie Parchowo, gdzie od ponad 100 lat funkcjonuje pierwsza w Europie elektrownia wodna; albo wybrać się na Łysą Górę, gdzie Świętokrzyski klasztor zaskakuje nowościami. Jakby tego było mało, polecić możemy także Zamek w Suchej Beskidzkiej, który wraca do Tarnowskich.

Jak zwykle nie brakuje ciekawych myśli dedykowanych braciom po rozwagę, nowości książkowych, wśród których jest rewelacyjny Dziennik Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna; także stałych pozycji np. kalendarza turysty-krajoznawcy oraz cieszących się powodzeniem zagadki i krzyżówki... także podwójnej porcji premii dla prenumeratorów i nowych kart otwierających drogę do przywilejów 2015 roku.





WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 10-11/2014

Wciąż wędrujemy, nr 22-23 To podwójne wydanie miesięcznika przynosi kilkadziesiąt tematów, które z pewnością zainteresują każdego krajoznawcę. A jednym z najważniejszych, którego nie może pominąć żaden czytelnik, niewstydzący się swej miłości do ojczystych stron, jest artykuł zatytułowany "Jakiego patriotyzmu oczekujemy dzisiaj". To pytanie osadzone w naszej historii, tradycji i kulturze stawia z wielką odwagą Włodzimierz Helman. Zbieżny z tym tematem jest materiał mówiący o naszej realizacji Programu UNESCO Chronimy "Pamięć świata", w tym o pierwszej Krajowej Liście Dokumentalnych Zabytków. W rozważania o współczesnych problemach Polaków wpisuje się także artykuł wstępny zatytułowany "Wyrwać się z tygla codzienności". Polecamy go szczególnie osobom zagubionym w dzisiejszej rzeczywistości.

Do takich refleksyjnych tekstów jeszcze powrócimy, tymczasem zapraszamy czytelników:
na ziemię myszkowską - turystyczne Eldorado;
☛ na ciekawą propozycję trasy wycieczkowej dookoła ziemi koszalińskiej;
☛ na spływ kajakiem po Drwęcy, która od 50 lat objęta jest ochroną;
☛ do Wisły, gdzie przywrócony został pierwotny pomnik Wisły;
☛ do Rulewa koło Warlubia, gdzie nastąpiła odmiana na lepsze;
☛ w Beskid Śląski, Żywiecki i Mały, gdzie coraz bardziej są zniszczone szlaki.

A skoro o górach mowa, koniecznie trzeba zaanonsować obszerną dyskusję wywołaną listem otwartym Króla Korony, po którym nastąpił "Szeroki odzew członków Klubu". Jest też kolejna górska historia z Magdą w roli głównej zatytułowana tym razem "Dwa światy"; także sylwetka jednego ze Zdobywców KGP - Czesława Wodeckiego i cztery listy nowych członków Klubu KGP.

Oczywiście obecny na łamach jest także Klub Znawców PPH, których zapraszamy do poznania nowego Polskiego Pomnika Historii - Klasztoru cystersów w Kołbaczu, a także na wielką debatę klubową zaplanowaną na koniec stycznia 2015 r. Nie sposób nie wspomnieć o prezentacji brązowej Odznaki Znawcy PPH.

Po raz pierwszy w tym numerze "WW" podwojone zostały "Aktualności krajoznawcze", w których znalazły się m.in. następujące tematy:
☛ przypomnienie rocznicy zbrodni niemieckiej na Pomorzu Gdańskim;
☛ Pierwszy Ogród Sprawiedliwych;
☛ Internetowa Lista Legionistów;
☛ Laureaci nagród "Panteon Polskiej Ekologii" i "Wędrowca Świętokrzyskiego";
☛ bilans letniego sezonu archeologicznego;
☛ nagrodzona ścieżka przyrodnicza w Tczewie;
☛ muzea warszawskiej Pragi i Miasta Kielc;
☛ piękne rezultaty ochrony wodniczki;
☛ droższe egzaminy na przewodników górskich.

Koniecznie trzeba wspomnieć także o "Wystawie berlińskiej, która zrobiła furorę", a poświęconej 70-leciu Powstania Warszawskiego; o "Tarnowie - stolicy polskiej IT"; o jubileuszu "25-lecia Związku Podhalan w Tylmanowej", a także o mało znanym, nieudanym "Zamachu na Hitlera" w 1939 r. Obszernie piszemy o dokonaniach wzorcowej "Salamandry", o ścieżce przyrodniczej "W lasach Kołowrotu" oraz o Koziołku Matołku, który - z nagrodami - powędrował po Polsce.

I tym razem nie brakuje stałych publikacji - krzyżówki i fotozagadki z nagrodami, premii dla kolejnej grupy naszych prenumeratorów i pełnej informacji o prenumeracie "WW" w przyszłym roku.

Na koniec chcemy zaprosić wszystkich do lektury niebywałej rozkładówki ze wzruszającym tekstem zatytułowanym "Ojciec" i pięknym wierszem "Tu wszędzie Polska" oprawionej w jesienne dzikie krzewy.





WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 9/2014

Wciąż wędrujemy, nr 21 Ten numer kilkoma publikacjami powraca do tragicznego września 1939 r. O tamtych wydarzeniach sprzed 75 lat, w kontekście współczesnego konfliktu z udziałem Rosji, rozgrywającego się na terenie Ukrainy, mówi artykuł wstępny redaktora naczelnego "Wrześniowa refleksja". Z tą tragiczną rocznicą wiąże się także teskt zatytułowany "Wojenne losy polskiego złota", którym poświęcona jest wystawa przygotowana przez Narodowy Bank Polski. Okres ostatniej wojny wywarł też swe piętno na losach miejsc bogatych swą historią. Odnaleźć to można m.in. w dwóch artykułach poświęconych Polskim Pomnikom Historii: prezentacji Zespołu Warszawskich Cmentarzy Wyznaniowych na Powązkach wyróżnionego tym tytułem, a także pierwszej propozycji zgłaszanej przez redakcję "WW" z wymownym tytułem "Tarnów - perła renesansu", który w pełni zasługuje na takie wyróżnienie. Oczywiście pomnikowej tematyce towarzyszy nowa lista zdobywców Odznaki Znawcy PPH.

Nie brakuje mmateriałów poświęconych drugiemu klubowi - Zdobywców Korony Gór Polski. Relacji z XV międzywyprawowego posiedzenia Loży Zdobywców "W gościnnym Lubinie" wraz z imienną listą nobilitowanych, których jest już ponad 830, towarzyszy list otwarty do wszystkich członków klubu ze znamiennym tytułem "Poznawanie a nie wyczyn" (czekamy na opinie w sprawach tam poruszonych). Jest też ważny tekst "Promocja Korony miłą niespodzianką", trzy nowe listy członkowskie i zapowiedź spotkania Loży w grudniu, w Warszawie.

Z kręgu innych tematów mogących zainteresować każdego krajoznawcę warto wymienić:
☛ nowy bajkowy szlak na ziemi suwalskiej;
☛ postać księcia Czcibora - wiernego brata i męża sprzed 1000 lat;
☛ Muzeum Lniarstwa otwarte w Żyrardowie;
☛ polskie cittaslow, do których dołączył Nowy Dwór Gdański;
☛ Park Miniatur Mazowsza przeniesiony do braci Jabłkowskich;
☛ polsko-niemieckie Centrum Promocji i Informacji w Zielonej Górze;
☛ 150-lecie urodzin Stefana Żeromskiego uczczone jubileuszowymi monetami.

Wspomnieć jeszcze wypada o ⇒ 60-leciu legnickiego Oddziału PTTK ⇒ rajdzie rowerowym im. J. I. Kraszewskiego ⇒ nowej tablicy koronnej na Skopcu ⇒ zestawie ciekawych nowości książkowych ⇒ przywilejach prenumeratorów...

W następnym wydaniu zamieścimy informację na temat prenumeraty "Wciąż wędrujemy" w 2015 r. A tymczasem zapraszamy do kolejnej krzyżówki i zagadki fotograficznej, przy której jest już okazały peleton przodujących autorów rozwiązań.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 7-8/2014

Wciąż wędrujemy, nr 19-20 Okładkę tego podwójnego wydania miesięcznika zdobi zdjęcie przedstawiające pomnik Józefa Piłsudskiego odsłonięty w Kielcach w setną rocznicę wejścia do miasta I Kompanii Kadrowej. Temu też wielkiemu wydarzeniu poświęcony jest reportaż historyczny zatytułowany "Józef Piłsudski wrócił do Kielc". Nie jedyny to materiał rocznicowy. Ostatnie miesiące pełne są doniosłych rocznic, więc i one znalazły swe odbicie na łamach czasopisma. "70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego", "Znak Polski Walczącej pod ochroną" czy niezwykły "Kat Warszawy wciąż nobilitowany" godne są polecenia czytelnikom i to nie tylko w starszym wieku.

Oczywiście poza tematami historycznymi zwracają uwagę teksty pełne zatroskania o dzień dzisiejszy i przyszłość ojczystego kraju, jak choćby "W kajdanach rekordów", "Jaka będzie edukacja jutra?", czy głębokie myśli zawarte w wypowiedzi "Braciom pod rozwagę". W podobnej konwencji ujęty jest także reportaż "Jak się macie Mazury?" - nie można go pominąć przy lekturze tego wakacyjnego numeru.

A skoro już ruszyliśmy w Polskę to polecamy jeszcze:
☛ Polskie torfowiska,
☛ Dwór obronny w Zebrzydowicach,
☛ "Lady Godivę" z Koszalina,
☛ Pomnikowy suwak logarytmiczny we wsi Słone,
☛ Remizę w Nogacie czyli jak pokonać ogień,
☛ "Ukochaną ziemię ojczystą" wraz z "Filmem o Wiśle" królującą na rozkładówce,
a także ☛ trzebnickie opactwo cysterek wprowadzone na listę Polskich Pomników Historii.

Z tą prezentacją wiąże się ściśle tekst, który z pewnością przeczytają członkowie Klubu Znawców PPH - "Na progu nowego 5-lecia". Natomiast członkowie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski chętnie zapoznają się z rezultatami "Wakacyjnego pasowania...", a później... zaśpiewają nową "Pieśń Klubu Zdobywców KGP". Nie tylko im polecić chcemy także niezwykłą górską historię pt. "Krzysztof".

Nie sposób wymienić wszystkie materiały tworzące to obszerne wydanie, ale odnotowac chcielibyśmy jeszcze ⇒ Gminy przyjazne rowerzystom ⇒ Odbudowaną wieżę na Świętym Krzyżu ⇒ Tarnowskie Święto Miasta ⇒ Zasłużony Klub Przyjaciół Wieliczki ⇒ Wielką archiwalną digitalizację ⇒ Ze zwierzakiem w niebezpiecznych sytuacjach.

Jak przystało na podwójny numer czasopisma, podwojona też została lista prenumeratorów "WW", otrzymujących tradycyjne upominki, zaś dla wszystkich ogłosiliśmy dodatkowy konkurs "Na spotkanie z Koziołkiem Matołkiem". Ciekawe kto zgarnie w nim nagrody? Miłej lektury!



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 6/2014

Wciąż wędrujemy, nr 18 Ten numer zbieżny z początkiem lata zaprasza swych czytelników na wędrówkę po kilku atrakcyjnych zakątkach ojczystego kraju. A rozpoczyna namiastką Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego, której pierwsze modele - zarówno Pałacu Saskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, jak i kilka nieistniejących zabytków ustawionych w Parku Sowińskiego na stołecznej Woli - wzbudzają wielkie zainteresowanie. Jest też i inna, niezwykła propozycja - Groty Nagórzyckie na ziemi łódzkiej. Komu nie wystarczy spacer po tym podziemnym labiryncie, ten z przyjemnością wybierze się do wsi Kozy, w Beskidzie Małym, by zauroczyć się odnowionym pałacem Czeczów. A skoro jesteśmy już na południu Polski, skorzystać możemy z propozycji wędrówek z Ochotnicy w gorczańskiej krainie. Nie tylko miłośników Polskich Pomników Historii zachęcamy do wizyty w pomorskim Pelplinie z bogatym zespołem pocystersko-katedralnym zachowanym w oryginalnym stylu gotyckim, z wielkim zestawem dzieł artystycznych i chlubną historią. Na koniec tego zestawu propozycji wycieczkowych powiedzieć wypada także o swoistym poradniku dla tych, którzy wypoczywają z ukochanym zwierzęciem, najczęściej psem. A skoro mowa o wyjazdach, zwróćmy jeszcze uwagę na artykuł pt. Horror na drogach - ile jeszcze tolerancji? Refleksje po jego przeczytaniu niech towarzyszą nam w letnich podróżach.

Oczywiście nie brakuje wiadomości wzbudzających zainteresowanie krajoznawców:
☛ o tarnowskiej lekcji wzorowej promocji;
☛ Turystycznej Karcie Mazowsza Zachodniego;
☛ niezwykłych kaplicach Pomorza;
☛ coraz bliższej współpracy słowackiego Bardejova i naszej Krynicy;
☛ atrakcji gdyńskiej, jaką są tamtejsze Kolibki;
☛ Wędrowcu Skarżyskim;
☛ odnowionych polichromiach stołecznej kaplicy Res Sacra Miser.

Odpowiadając na różne listy kierowane do redakcji piszemy też ⇒ o dziwnych żądaniach członków ELITARNYCH klubów ⇒ o dostępności naszego miesięcznika w bibliotekach ⇒ o coraz większym powodzeniu czapeczek i bluz klubowych. Prezentujemy też aktualną ofertę Księgarni Wysyłkowej AMOS.

Zgodnie z deklaracją naszego patronatu nad ideą tworzenia Mateczników Patriotyzmu i Kultury relacjonujemy pierwsze spotkanie regionalne, na którym Rada Świętokrzyska dała dobry początek. Prezentujemy również kolejne listy nowych członków klubów KGP i PPH oraz nowych zdobywców złotych odznak pomnikowych. A wśród nowości książkowych unikatowe dzieło "Bitwę wołyńsko-podolską 1920", odkrywającą nieznane fakty z walk z bolszewickim najeźdźcą.

Na koniec wspomnijmy jeszcze: jest zapowiedź kolejnego posiedzenia Loży.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 5/2014

Wciąż wędrujemy, nr 17 - Polacy umieją urządzać tylko bezład - tak dwieście lat temu powiedział jeden z najbieglejszych dyplomatów europejskich, co zanotował Julian Ursyn Niemcewicz. I jego przemyślenia o naszym narodzie przypomniane zostały w stałej pozycji Braciom pod rozwagę. Jakże aktualne są one jeszcze dzisiaj. A jakby tego było mało, polecamy także artykuł zatytułowany "Warszawskie słoiki". Samo życie.

Tymczasem majowe wydanie "WW" przynosi jeszcze wiele informacji, które z pewnością zainteresują każdego krajoznawcę. Po pierwsze mamy dowód na to, że idea Mateczników polskości zyskuje poparcie, czego dowodem jest m.in. pierwsze spotkanie regionalistów z Kielecczyzny. Przeczytać też możemy o najlepszych turystycznych szkołach wyższych; o najciekawszych wydarzeniach historycznych 2013 roku; o znakomitym przedsięwzięciu realizowanym przez archiwa państwowe, które udostępniają milionowe zbiory; o nowościach szykowanych nie tylko dla warszawiaków w nowym sezonie na Wiśle; o nowych odznakach krajoznawczych związanych ze szlakami bojowymi wojsk polskich.

Nie wypada nie wspomnieć o innych ciekawostkach:
☛ pomniku niedźwiedzia Wojtka, który walczył wspólnie z 2 Korpusem Polskim nie tylko pod Monte Cassino;
☛ o pamiątce z czasów konfederacji barskiej, jaką oglądać możemy na zboczu Jasienia nad Suchą Beskidzką;
☛ o helskim dzwonie eksponowanym w Muzeum Rybołówstwa w Helu.

Oczywiście nie brakuje publikacji poświęconych górom. Potwierdza to: ☛ relacja z XXVI wyprawy klubowej na Wysoką Kopę ☛ prezentacja nowych Zdobywców Korony Gór Polski i kolejnych wolontariuszy Loży Zdobywców ☛ także górska historia - spotkanie z Ryśkiem, dedykowana szczególnie tym, dla których zdobycie kilkutysięczników jawi się niczym zwykły spacer.

Zainteresowani ideą poznawania Polskich Pomników Historii znajdą dużą porcję pomysłów i propozycji służących ożywieniu działalności Klubu Znawców PPH, także listę nowych członków i nowych Znawców, nawet stopnia ZŁOTEGO!

A skoro mowa o ludziach, wspomnieć należy o dwóch Wielkich Krajoznawcach Polskich: prof. Kazimierzu Denku odznaczonym medalem "Polonia Mater Nostra Est" i dr. Mieczysławie Wojeckim - Pasjonacie Dnia Siódmego, których prezentujemy na naszych łamach. Jednocześnie zapraszamy na łamy "WW" wszystkich rozmiłowanych w poznawaniu ojczystego kraju.

Z nowości, które mile zaskoczą wszystkich prenumeratorów miesięcznika wymienić przede wszystkim wypada Ośrodek "Sudety" - nowy obiekt rekomendowany, w którym otrzymywać będą 30 proc. zniżki. A niemile - Chatka Górzystów, która otrzymuje czerwoną kartkę.

Nie brakuje - jak zwykle - stałych pozycji, np. Kalendarza turysty-krajoznawcy, któremu towarzyszy aktualizowana na bieżąco wersja internetowa; Nowości książkowych, czy krzyżówki i zagadki - oczywiście z nagrodami (przy tej ostatniej przybywa na liście pretendentów do rocznej nagrody).

Jest też jedno Niebywałe wydarzenie i nawiązujące do niego Oświadczenie, z którymi to tekstami powinni zapoznać się przede wszystkim członkowie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, nawet jeśli nie są czytelnikami "WW".



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 4/2014

Wciąż wędrujemy, nr 16 Kanonizacja Jana Pawła II to jeden z ważniejszych tematów tego wydania miesięcznika. To Jemu poświęcona jest okładka, a także artykuł "Największy z rodu Polaków", wzbogacający ważne przesłania dziś już Świętego, dedykowane "Braciom pod rozwagę".

Współczesne problemy naszego państwa i narodu porusza artykuł wstępny redaktora naczelnego zatytułowany "Nowocześnie, drogą ku zgubie?" Warto zastanowić się nad poruszonymi w nim kwestiami, tym bardziej, że czekają nas dwie tury wyborów. A do wciąż niezamkniętych rozdziałów historii powojennej odnosi się tekst "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym", w którego końcowej części jest mowa o upamiętnieniu zasług tych, co o pełną niepodległość Polski walczyli jeszcze po zakończeniu II wojny światowej.

Spośród wielu publikacji godnych uważnej lektury chcielibyśmy wymienić artykuły: "Rozjechane Tatry" - materiał, ukazujący efekty (nie)gospodarności współwłaścicieli TPN; "Złoty gołąb król Eryka", przypominający dzieje krainy zachodniego Pomorza; "Marcin Luter w Bielsku-Białej", prezentujący jedyny pomnik wystawiony w naszym kraju temu reformatorowi kościoła, a także "Mateczniki polskości", do której to inicjatywy zgłosiło już deklarację Wydawnictwo AMOS.

Członków Klubu Zdobywców Korony Gór Polski z pewnością zainteresuje "Lawina pytań", okolicznościowy tekst zatytułowany "W przyjaźni z Firmą JANYSPORT", a także zapowiedź nowej atrakcji klubowej: bluz KGP. W tym samym bloku "koronnym" żegnamy ks. Kazimierza Krakowczyka, który niedawno odszedł na wieczny szlak. Oczywiście nie brakuje trzech kolejnych list członków Klubu Zdobywców (jest nas już prawie 11 tysięcy!)

Niezwykle ciekawych tematów dotyczą listy do redakcji o tytułach: Rządowy prezent za nasze pieniądze, Tczew przyjazny przedsiębiorcom i turystom, Quo vadis Korono?, czy Na Hali Kondratowej. Jak zwykle nie brakuje stałych pozycji: coraz bogatszego Kalendarza turysty-krajoznawcy, prezentacji ciekawych Nowości książkowych, zagadki i krzyżówki premiowanych nagrodami, czy niezwykłego okazu spotkanego na szlaku.

Na koniec wspomnijmy jeszcze - co warto wiedzieć:
☛ O hotelach roku 2013,
☛ O unikatowym filmie "Powstanie Warszawskie",
☛ O sensacyjnym odkryciu w Trzebiechowie,
☛ O kraśnickich warsztatach krajoznawczych na medal,
☛ O najdłuższej ławie w świecie, którą szczyci się tucholska Osieczna.

Tę krótką prezentację zakończmy jeszcze anegdotą z cyklu Uśmiechnij się:
- Co to jest półprzewodnik? - pyta nauczyciel na lekcji fizyki. Nie ma chętnych do odpowiedzi. Po chwili ciszy zgłasza się jeden z uczniów:
- To taki pan, który oprowadza wycieczki na pół etatu.

Miłej lektury!



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 3/2014

Wciąż wędrujemy, nr 15 Przy lekturze tego wydania miesięcznika każdy krajoznawca znajdzie potwierdzenie, iż "Wciąż wędrujemy" jest czasopismem, które może zadowolić nawet najbardziej wybrednego Czytelnika rozmiłowanego w poznawaniu ojczystego kraju. Bo jest w nim wiele ciekawych tematów, a nade wszystko swoisty duch, którego próżno szukać w innych tytułach. Mówi o tym nie tylko artykuł, będący pokłosiem spotkania W redakcji, przy kawie, ale także kilka publikacji, spośród których wybija się Ogólnopolska inicjatywa - Mateczniki polskości. Tą publikacją potwierdzamy nasze poparcie dla wspaniałej idei zrodzonej w gronie regionalistów świętokrzyskich, którzy tworzą nową płaszczyznę dla odrodzenia idei regionalizmu odrzuconego przez nasze władze. A skoro o władzach mowa, to w tym numerze przeczytać można o proteście Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, zrodzonym w odpowiedzi na Ministerialny zamach na tatrzański park. Na szczęście naprzeciw potrzebom turystów wyszła NIK podejmując Kontrolę bezpiecznej turystyki górskiej.

Kłodzka Góra zyska blask to świetny przykład iż "chcieć to móc", w którym opisana została inicjatywa jednego z członków Klubu Zdobywców KGP. Warto ją poznać - a może i... skopiować.

Jednak póki co można z tym numerem WW
☛ wybrać się do Błonia, w którym bywali cesarze, królowie i premierzy;
☛ powędrować z Podkarpacia tropem Kazimierza Wielkiego, Kościuszki i Radziwiłła;
☛ odwiedzić mało znaną perełkę w Rogalinie;
☛ przejść się po zaporze w Czarnem, liczącej już 40 lat;
☛ albo zatrzymać się na niezwykłym polu koło Zimnych Zdrojów na Kociewiu.

Spośród innych ciekawych materiałów wspomnieć jeszcze trzeba o wstrząsającym filmie "Pawiak w relacjach świadków", bezcennych a nieznanych Polskich eksponatach na Liście "Pamięć Świata", o niezwykłym wydarzeniu Zjeździe Marsjańskich Łazików w Podzamczu Chęcińskim, czy o nowej odznace krajoznawczej Jan Kiepura - chłopak z Sosnowca. A z listów do redakcji dowiedzieć się można np. o Nowym pomorskim szlaku im. ks. J. Pasierba czy gościnnym "Skalniku" w Bukowcu, a także zadumać nad ważną refleksją Na Majdanie bez pojednania.

Amatorzy wędrówek znajdą przebogaty zestaw zaproszeń Kalendarza turysty-krajoznawcy, także znakomitą wiadomość o warszawskich "Metalowcach", którzy wpisali się na naszą listę obiektów rekomendowanych. Dla entuzjastów zagadek novum: zapowiedź rocznej klasyfikacji ze specjalną nagrodą zaś dla wszystkich członków Klubu Zdobywców KGP - KORONNE CZAPECZKI, które już czekają...

Miłej lektury!



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 2/2014

Wciąż wędrujemy, nr 14 Jest w tym wydaniu miesięcznika kilka artykułów, które z przyjemnością przeczyta wielu krajoznawców, by później wybrać się do opisanych miejsc. Jest też wiele ważnych informacji przydatnych wszystkim turystom, a szczególnie członkom naszych klubów.

Ale zacznijmy od publikacji rocznicowych poświęconych m.in. 650-leciu Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego jubileusz podniesiony został do godności Roku tej wspaniałej, zasłużonej uczelni, 95-lecia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, czy 95-lecia Archiwów Państwowych. Jest jeszcze jedna rocznica, której poświęciliśmy obszerny materiał zamieszczony na "rozkładówce" - XX-lecie Tatrzańskich Sympozjów Naukowych "Edukacja jutra", nad którym patronat medialny objęła Redakcja "Wciąż wędrujemy". Stało się to z racji ogromnych zasług dla tej idei Wielkiego Przyjaciela naszego miesięcznika, prof dr hab. Kaziemierza Denka, który jednocześnie napisał "Po co udajemy się w Tatry". Z pewnością przeczytają to nie tylko członkowie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.

Oczywiście nie brakuje innych tematów krajoznawczych, spośród których wymienimy artykuły:
» Piotrków Trybunalski - Filmowe miasto
» Miłość wybuchła w Strzekęcinie, czyli romantyczna opowieść z Pomorza
» Do Kampinosu nadciągał zmierzch...
» Glorieta na jaworzyńskiej Goruszce
Sporo miejsca przeznaczyliśmy w tym numerze Polskim Pomnikom Historii. Doskonale mówi o ich wartości tekst zatytułowany "Zakorzenić się w polskości". Jest też godny uwagi artykuł Grunwaldzkie pomniki chwały, a także pełen wykaz miejsc i obiektów pomnikowych objętych odznaką Znawcy PPH.

Na okładce lutowego wydania pokazany został fragment przedwojennego, warszawskiego Pałacu Saskiego wyburzonego przez Niemców w czasie okupacji. Z nim wiąże się jeden z ciekawych listów przesłanych do redakcji "W obronie Grobu Nieznanego Żołnierza". Inny, równie ciekawy, mówi o odznace z kozicą, która wciąż dzieli turystów. Wspomnieć jeszcze warto o muzealnej akcji "Rozpoznaj", o przemyśleniach XIX-wiecznego działacza Emanuela Smołki dedykowanych Ślązakom Braciom pod rozwagę. O refleksyjnym artykule wstępnym, odnoszącym się do teraźniejszości pod tytułem "Niezwykły czas", a także o Żołnierzach Wyklętych.

Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze koniecznie o zapowiedzi XXVI majowej wyprawy na Wysoką Kopę, o decyzji z ostatniej chwili "Bacówka na Krawcowym Wierchu obiektem rekomendowanym" (a także jej marcowym biwaku zimowym). A spośród wielu stałych pozycji - o fotograficznej zagadce i krzyżówce z nagrodami.

Miłej lektury!

PS. Wraz z tym wydaniem do kolejnych 30 prenumeratorów wędrują upominki, ufundowane przez Oficynę Wydawniczą AMOS.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 1/2014

Wciąż wędrujemy, nr 13 Styczniowe wydanie "Wciąż wędrujemy" jest w nowej szacie graficznej i w powiększonej objętości. Zawiera też więcej niż dotychczas materiałów, których zapowiedź pojawia się na stronie tytułowej. Oczywiście są to najważniejsze artykuły, a spośród wszystkich na czoło wybija się tekst redaktora naczelnego zatytułowany "Wciąż wędrujmy - razem".

W związku z ogłoszeniem bieżącego roku Rokiem Oskara Kolberga postać tego wielkiego Polaka przybliża duży materiał pt. W hołdzie wielkiemu etnografowi. Jest też pierwszy sygnał o majowym konkursie związanym z ciekawą inicjatywą Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, zatytułowany Zielone światło dla archiwów domowych. Obok niego prezentowany jest ciekawy pomysł Koła Miłośników Beskidów "Diablaki" z Dąbrowy Górniczej Góry Cooltury, nad którym redakcja "WW" objęła patronat.

Bogatszą porcję materiałów poświęconych zabytkom otwiera relacja z Napoleońskiego szlaku, biegnącego przez Pojezierze Iławskie, prezentacja nowego Pomnika Historii - Gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego, zapowiedź marcowego spotkania klubowego Szlakiem warszawskich pomników historii, a także omówienie pierwszej części debaty znawców PPH zatytułowane Alternatywne książeczki.

Oczywiście nie brakuje w tym wydaniu materiałów związanych z Koroną Gór Polski, wśród których jest najważniejszy: Bezwzględne NIE dla zimowej Korony. Warto zapoznać się też z przemyśleniami XVIII-wiecznego publicysty Kuźnicy Kołłątajowskiej, Franciszka Jezierskiego, podanymi Braciom pod rozwagę, a także z rocznicowymi wspomnieniami W hołdzie wielkim rodakom.

Z tradycyjnego działu To warto wiedzieć wymieńmy tylko ☛ Najlepsze książki krajoznawczo-turystyczne ☛ Przewodnik turystyczny otwartą profesją ☛ Rewelacyjne odkrycie w lubuskim Kosieczynie ☛ Litwini zawłaszczają Stanisława Narutowicza (czemu sprzeciwiają się redaktorzy "Buntu Młodych Duchem"). Z innej publikacji dowiemy się, iż krakowski "Compass" został przyjacielem "WW", a twórcą mistrzowskiego klubu dziewczęcego w piłce nożnej jest Niezwykły proboszcz z Sobolowa... Zdobywca KGP! Zaś tym, którzy niepokoją się o wypoczynek dzieci polecamy Wakacje w czterech różnych terminach?.

Jak przystało na pierwszy w nowym roku numer, jest szeroka informacja o zmienionej Nowej karcie prenumeratora, a tuż obok list Karta klubowa czyni cuda; jest również podwójna porcja upominków dla prenumeratorów "WW", zagadka i krzyżówka z nagrodami.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 12/2013

Wciąż wędrujemy, nr 12 Ten ostatni w tym roku numer miesięcznika ukazał się na tydzień przed Świętami uroczyście obchodzonymi w polskich rodzinach, więc należne miejsce zajmują w nim Życzenia przekazywane wszystkim Czytelnikom, także refleksyjny tekst zatytułowany Miejsce przy stole, jak również... krzyżówka z choinką. Czołowym materiałem zaś jest niewesoły bilans roku - Polska turystyka w dołku, który może być zapowiedzią wcale niełatwego dla miłośników wędrówek nadchodzacego czasu. A taki niełatwy czas - mimo wielu obietnic pomocy - mają członkowie Polonii na Wschodzie, o czym mówi ciekawy reportaż Ciągłe Polaków wędrowanie.

Jest w tym numerze także duża porcja informacji odnoszących się do naszej historii i jej bohaterów: Księcia Józefa Poniatowskiego, którego w tym roku przypada 250. rocznica urodzin i 200. rocznica śmierci, sierżanta Józefa Franczaka - Ostatniego Żołnierza Wyklętego, który poniósł śmierć 50 lat temu, gen. Józefa Bema bohatera trzech narodów, który młodość spędził w Warszawie, co upamiętnione zostało teraz specjalną tablicą. Z lektury tego wydania "WW" dowiemy się także o laureatach Nagrody Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej, o naszych obiektach na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, czy o misji świętych Cyryla i Metodego rozpoczętej 1150 lat temu. Wspomnieć jeszcze wypada o IX Walnym Zjeździe Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, który odbył się niedawno w Zakopanem, jak również o nowej odznace krajoznawczej PTTK związanej z postacią literackiego Koziołka Matołka, co "skończył" właśnie 80 lat.

Członkowie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski z pewnością nie pominą relacji z listopadowego posiedzenia Loży, decyzją której mamy już ponad 700 Zdobywców KGP, a także publikacji poświęconej zimowej Koronie. Kontynuowana jest też w tym numerze akcja Bronimy "Andrzejówki", tym razem z tytułem 80-letnie schronisko zabytkiem? A skoro jesteśmy przy górach, wspomnijmy jeszcze o dwóch publikacjach: Drzewa, paliki i znaki z Beskidu Śląskiego i Niezwykłych wsiach związanych z górami. Tym zaś, którzy interesują się Polskimi Pomnikami Historii polecamy prezentację Bazyliki w Strzegomiu.

Jak zwykle jest i w tym numerze wiele stałych pozycji, ale dziś chcielibyśmy wspomnieć o porcji niebanalnych listów, których autorzy piszą o Ukrainie - dobrym partnerze, o Muzeum Historii Polski wciąż poza bandą, o Turystyce z zagadkami także w Łódzkiem, czy o Kolejnym ciosie w turystykę szkolną. Jest i zagadka z nagrodami - tym razem z pomnikiem - czyim?

A na koniec niespodzianka: oferta nowoczesnej kamery samochodowej REDAR, którą czytający "Wciąż wędrujemy" mogą kupić z 10% zniżką!

Miłej lektury! :)



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 11/2013

Wciąż wędrujemy, nr 11 W listopadowym numerze znaleźć można kilka odniesień do świąt, jakie na trwałe zakorzeniły się w polskiej tradycji. Przykładem tego może być refleksyjny reportaż Znaki pamięci z cmentarza zapomnianej bieszczadzkiej Balnicy, czy wiersz członkini AK związany z warszawską "Łączką", na której spoczywają bohaterowie polegli za wolność Ojczyzny. W tym samym duchu jest jeszcze kilka innych materiałów: o Dniu Sybiraka, jaki obchodzony będzie corocznie 17 września, czy o Ścianie Pamięci na warszawskiej Woli, gdzie mają być upamiętnieni wszyscy zaginieni w Powstaniu Warszawskim. W tej konwencji historycznej mieści się także przypomnienie 600. rocznicy Uni Horodelskiej, stanowiącej podwaliny bratniej współpracy Polski i Litwy.

Czołowy artykuł otwierający to wydanie "WW" nosi tytuł W Polsce spełniają się marzenia, prezentujący nową kampanię POT, promującą nasze regiony. Jest też kilka publikacji odnoszących się do ważkich bieżących spraw, które z pewnością zainteresują każdego turystę: inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego o bezpłatnym wstępie do muzealnych rezydencji królewskich, czy nowej akcji Muzea za złotówkę, do której przystąpiło już ponad 20 takich placówek. Przy tym wykazie podane są pierwsze muzea, które w ogóle zrezygnowały ze sprzedaży biletów!

W tej porcji bieżacych, ważnych doniesień mieszczą się także Gminy przyjazne rowerzystom, kolejne przedsięwzięcie PTOP "Salamandra", dzięki któremu Mieczyki błotne wracają w dolinę Noteci, czy jubileusz 25-lecia Kociewskiego Magazynu Regionalnego, udowadniajacego, iż na Pomorzu są nie tylko Kaszubi.

Jak zwykle i w tym numerze WW poczesne miejsce zajmują materiały związane z Klubem Zdobywców Korony Gór Polski. Jest nas już ponad 10 000! - głosi tytuł jednego z nich; Zdobędziemy Koronę całym kołem udowadniają członkowie z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy; Wysoka Kopa ma już tablicę (dzięki Andrzejowi Eiblowi); Bronimy "Andrzejówki" z wzorcowym dowodem poparcia dla naszej akcji. A wszystkich członków tego Klubu z pewnością ucieszy Nowy obiekt rekomendowany - Schronisko Jagodna, które dołączyło do naszej listy placówek udzielających 30% zniżki w opłatach za noclegi.

Oczywiście nie brakuje też tematów związanych z Klubem Znawców Polskich Pomników Historii - a w tym prezentacji nowych obiektów: Bohoniki i Kruszyniany objętych naszą Odznaką Znawcy PPH, czy tekstu zatytułowanego Klubowiczom pod rozwagę.

Nie sposób wymienić wszystkich publikacji, ale wspomnieć jeszcze trzeba o Zatargu pod Śnieżnikiem, pierwszym w naszych dziejach Wielkim strajku polskim i... zagadce (z nagrodami): Gdzie stoi ta Syrenka?

Miłej lekury i trafnych odpowiedzi!



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 10/2013

Wciąż wędrujemy, nr 10 To wydanie miesięcznika otwiera relacja z nietypowej 25. wyprawy klubowej - Jagodna zdobyta..., ale najważniejszy artykuł tego numeru to Ojczyzna i patriotyzm w niełasce, do napisania którego prof. Kazmierza Denka skłoniły niefortunne decyzje, których jaskrawy przejaw zawarty został w nadtytule "Pan Tadeusz wyrzucony ze szkoły". W tym duchu jest zresztą kilka innych tekstów, jak choćby Mistrzowie jątrzenia. Ale jest też obszerna prezentacja zatytułowana Serce dla Klubu, ukazująca sylwetki zasłużonych dla Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.

Oczywiście nie brakuje kolejnych głosów w naszej akcji pod hasłem Bronimy "Andrzejówki" (redakcja czeka na dalsze słowa poparcia); a także bieżących wiadomości z zakresu turystyki i krajoznawstwa: Gala światowego Dnia Turystyki czy Najlepsze centra informacji turystycznej w Polsce. Z tego wydania "WW" wielu rodaków dowie się o 6 nowych miastach, jakie będziemy mieli od Nowego Roku, o Pomniku Cichociemnych jaki stanął w Warszawie, również o rozpoczęciu budowy Muzeum Katyńskiego.

Miłośnicy Polskich Pomników Historii będą mogli dołączyć do zestawu tych obiektów objęych odznaką Klubu Znawców PPH Opactwo cystersów w Sulejowie szeroko opisane na jednej ze stron. A miłośnikom gór polecamy Gdy w Tatrach pada.

Jak zwykle nie brakuje w tym wydaniu Kalendarza turysty-krajoznawcy, wykazu nowych Zdobywców KGP i wolontariuszy Loży, a także nowych członków Klubu (tym razem aż 4 listy), których jest już 10 tysięcy! Ale o tym czytać będziemy w listaopadowym numerze "WW". Tymczasem polecamy gorąco jakże mądre słowa dedykowane Braciom pod rozwagę: ... To pańska rzecz szafować i pysznić się cudzym dobrem i pożyczonym splendorem. To pański honor prowadzić naród do bankructwa...

Miłej lektury! :)



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 8-9/2013

Wciąż wędrujemy, nr 8-9 To podwójne wydanie miesięcznika zdominowała tematyka górska. Otwiera ją artykuł o skomplikowanej sytuacji, w jakiej znalazło się Schronisko "Andrzejówka" w Górach Kamiennych, przy którym jakże dobitnie ukazany został problem zawarty w nadtytule Obce interesy kontra turystyka. Bronimy "Andrzejówki", a dowodem na to jest wielki głos sprzeciwu członków Klubu Zdobywców Korony Gór Polski wobec starań niemieckiej spółki kopalnianej o nowe koncesje wydobywcze, zagrażające temu obiektowi. Oczywiście redakcja i wydawnictwo AMOS liczą na powszechny głos poparcia turystów-krajoznawców w tej sprawie.

Jest też w tym numerze relacja z XXIV wyprawy klubowej na Czupel, podczas której powiększyło się grono Zdobywców KGP (wraz z listą pasowanych), a także artykuł zatytułowany Wolontariusze Loży Zdobywców - ważne decyzje, nowe uprawnienia. Z pewnością wszyscy przeczytają go z uwagą, tym bardziej, że na nowo obowiązywać będzie co najmniej 7-letni przystępujących do Klubu Zdobywców KGP. Z innych górskich tematów wymieńmy jeszcze: Chopin na... Orlicy (Czesi potrafią), zapowiedź listopadowego Posiedzenia Loży Zdobywców, prezentację dwóch nowych obiektów rekomendowanych, w których posiadacze kart klubowych otrzymują 30-procentowe zniżki oraz dobrą wiadomość z "Samotni".

Oczywiście nie brakuje w tym wydaniu "WW" publikacji związanych z drugim Klubem Znawców Polskich Pomników Historii, wśród których króluje Polskie Carcassone czyli Paczków wpisany na listę pomnikową.

Przeczytać też można o mieszkańcach Tczewa (gdzie jeszcze przed atakiem na Westerplatte rozległy się pierwsze strzały i spadły pierwsze bomby II wojny światowej), którzy - jak zawsze - oddali znów hołd Bohaterom Września 1939 r. i o anomaliach w działaniu władz stołecznych Warszawy przy których nie jest zaskakujące referendum zapowiedziane na 13 października br.

Jest wiele stałych, znanych pozycji, w tym bogaty zestaw wiadomości, o których Warto wiedzieć, a w nich Dowody osobiste pod szczególną ochroną. Są też podane warunki oczekiwane przez wiernych czytelników na temat prenumeraty "WW" w 2014 roku. A na koniec szczególnie polecamy przemyślenia Stefana Żeromskiego Braciom pod rozwagę. Wciąż aktualne.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 7/2013

Wciąż wędrujemy, nr 7 Czołowym artykułem tego lipcowego wydania miesięcznika są niewesołe losy Bazy wczasowej w kleszczach kryzysu. Przetekstem do rozważań na temat tego coraz większego probemu stało się Międzynarodowe Schronisko Młodzieżowe "Wiecha" w Ustroniu. Do polskiej coraz trudniejszej rzeczywistości nawiązują także inne materiały, a wśród nich Andrzejówka - choć najlepsza ma zostać zburzona (!?).
By nie wprowadzać czytelników w ponury nastrój są i przyjemniejsze tematy. Jest ich sporo. Np. relacja będąca swoistym wzorcem nietypowego sposobu poznawania Polskich Pomników Historii zatytuowana Rowerami przez dolinę Odry i Nysy, niezwykłe zaproszenie do Węgierskiej Górki, czyli Góry pełne zbójników, albo wzruszająca opowieść o spotkaniu w Szczawnicy: Jeszcze pójdziemy w góry... A skoro o górach mowa, jest w tym wydaniu zapowiedź kolejnej XXV wyprawy klubowej, organizowanej przez Klub Zdobywców KGP na Jagodną, są dwie listy nowych członków Klubu i garść informacji z jego życia.
Oczywiście nie brakuje tematów z pozagórskich regionów Polski. W ramach odrodzonego cyklu To warto wiedzieć przeczytać można m.in. o nowym szlaku Zielonych Płuc Polski, oryginalnej replice żyrardowskiej katedry, tarnowskiej Cafe Tramwaj czy dziejowej odnowie Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Z pewnością wszyscy miłośnicy turystyki przyrodniczej zapoznają się ważnym tematem: Bilety wstępu do parków narodowych, a członkowie (nie tylko) Klubu Znawców PPH z nowym Pomnikiem Historii - Bazyliką Łowicką, wpisaną do kanonu naszej klubowej odznaki oraz z nowym obiektem rekomendowanym - krakowskim Free Hostelem, udzielającym już prenumeratorom WW 30-procentowych zniżek za noclegi!
Jak zwykle nie brakuje w tym wydaniu ciekawych Listów do redakcji m.in. spod Paryża - w trosce o utrwalenie polskości i z 51. Rajdu Hutników; Premii dla naszych prenumeratorów; nadesłanych przez wydawców Nowości książkowych czy niezwykłych myśli Szymona Starowolskiego z I połowy XVII wieku, jakże pasujących do współczesności, dedykowanych Braciom pod rozwagę. Tego nie można nie przeczytać.
Miłej lektury!



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 6/2013

Wciąż wędrujemy, nr 6 Zanim powiemy, jakie materiały zawiera to wydanie nowego czasopisma krajoznawców polskich najpierw postawimy pytanie:
   CO JEST NOWOŚCIĄ, WZBOGACAJĄCĄ JAKOŚĆ MIESIĘCZNIKA?    
Kto pierwszy prześle nam prawidłową odpowiedź, otrzyma nagrodę - piękny album ufundowany przez Oficynę Wydawniczą AMOS.
A wszyscy lekturę czerwcowego numeru "WW" z pewnością rozpoczną od artykułu broniącego polskich interesów, zatytułowanego "Skandal pod Kasprowym Wierchem", odsłaniającego kulisy przejęcia Polskich Kolei Linowych przez polską (?) spółkę. Nie jedyny to zresztą temat odnoszący się krytycznie do rzeczywistości. Przykład? Choćby "Trudne wakacje - gdy rządzi pieniądz", albo celny felieton zatytułowany "Światowa nazwa, prowincjonalne obyczaje".

Wracając do wiodącej tematyki miesięcznika, polecamy następujące publikacje:
• "Góry - ozdrowieńczy lek", sprowokowany listami czytelników;
• "Zawrat - wycieczka spoza programu", będący niezwykłą relacją, jakiej jeszcze na naszych łamach nie było, opowiedzianą przez Zdobywczynię KGP;
• Rekomendowanych nigdy za wiele, czyli "Nasi przyjaciele".

Oczywiście nie brakuje innych tematów związanych z górami, w tym ważnego "Komunikatu wyprawowego" polecanego uczestnikom sierpniowej XXIV wyprawy klubowej na Czupel; propozycji kierowanej do członków-wolontariuszy Loży Zdobywców KGP, czy trzech list nowych członków Klubu, których jest już 9300!
Miłośników Polskich Pomników Historii z pewnością zainteresuje prezentacja kolejnego obiektu - "Stacja Lindleyowskich Filtrów" (tych warszawskich), a także aktualna lista pomników objętych odznaką Znawcy PPH. Jest też coś dla członków SMOK-a (Stowarzyszenia Miłośników Ojczystego Kraju) - zaproszenie na spotkanie w Zamościu.

Warto wspomnieć o porcji ciekawych listów do redakcji, mówiących m.in. o pierwszym pomniku Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odsłoniętym w czerwcu; o "Niedzielnym zwariowaniu", czy apelu skierowanym do władz PTTK. Poszerzony zostaje też zestaw stałych publikacji miesięcznika, który po niezwykłych przesłaniach "Braciom pod rozwagę" wzbogacony został o znany wielu czytelnikom dział "To warto wiedzieć.

Na koniec wypada wspomnieć o kolejnej liście prenumeratorów, obdarowanych mapami turystycznymi, wydawnictwami krajoznawczymi i płytami DVD. Bo czytać nas mogą - póki co - tylko prenumeratorzy opłacający roczny abonament w wydawnictwie AMOS.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 5/2013

Wciąż wędrujemy, nr 5 W tym majowym wydaniu gazety krajoznawców polskich znalazło się kilka interesujących artykułów, które otwiera tekst zatytułowany "Pamięć i wdzięczność naszą powinnością", nawiązujący do 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Jego przesłaniem jest nie tylko przypomnienie ważkich dla naszego narodu wydarzeń, ale także podkreślenie ogromnego znaczenia tego patriotycznego zrywu dla przyszłych działań, owocujących odzyskaniem niepodległości. Do refleksji nad naszym stanem świadomości narodowej zmuszają także przemyślenia Jadwigi Zamoyskiej dedykowane "Braciom pod rozwagę".

Większa część tego numeru poświęcona jest tematom związanym z Koroną Gór Polski. Jeden z nich z nadtytułem "Rok 2014 rokiem niezwykłym" podejmuje sprawę, o którą coraz częściej pytają nowi członkowie Klubu. Stąd i jego tytuł: "Pobiegniemy po Koronę (?)". Jest także ciekawa relacja z wędrówki koronnym szlakiem pt. "Przez 6 sudeckich szczytów"; sprawozdanie z dwunastego międzywyprawowego posiedzenia Loży - "Rosną szeregi Zdobywców KGP"; również zapowiedź XXIV wyprawy klubowej "Stanąć na Czuplu".
Oczywiście nie brakuje nowych list członków Klubu Zdobywców KGP, których rzesza przekroczyła już 9 tysięcy; promocji obiektów rekomendowanych, udzielających członkom-prenumeratorom naszego miesięcznika 30% zniżek w opłatach za noclegi.

Zgodnie z zapowiedzią o przywróceniu na łamy "Wciąż wędrujemy" tematów związanych z Klubem Znawców Polskich Pomników Historii tym razem zaprezentowany został "Unikatowy młyn papierniczy", także lista nowych członków tego Klubu, jak również pierwsza lista Zdobywców Odznaki Srebrnej PPH.
W tym numerze debiutuje, co proponowali nam czytelnicy - Księgarnia Wysyłkowa AMOS; wyrazistych kształtów nabiera rubryka Listy do redakcji, a w niej ważny temat "Gdzie jest prawdziwy interes turystyki?". Nie brakuje też:
Nowości książkowych
Kalendarza turysty-krajoznawcy
Pozdrowień ze szlaków, a nawet
Premii dla naszych prenumeratorów.

A przy tej okazji przypomnienie (po wielu telefonach i e-mailach): "Wciąż wędrujemy" nie szukajcie w kioskach i salonach prasowych - rozprowadzany jest tylko poprzez prenumeratę w naszej Oficynie Wydawniczej AMOS.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 3-4/2013

Wciąż wędrujemy, nr 3-4 To wydanie o powiększonej objętości przynosi wiele materiałów, z którymi zapoznać się powinni nie tylko członkowie Klubu Zdobywców KGP i Klubu Znawców PPH, ale także członkowie dawnego Stowarzyszenia Poznaj Swój Kraj, noszącego obecnie nazwę Stowarzyszenia Miłośników Ojczystego Kraju. O zmianie tej, a także innych decyzjach ważnych dla tej organizacji mówi czołowy artykuł na tytułowej stronie. Obok zaś przypomnienie prof. Kazimierza Denka o najcenniejszych wartościach, jakie łączy w sobie krajoznawstwo.
Na dalszych stronicach przeczytać można artykuł pt. "Optymistycznie - w trudny czas", odnoszący się do aktualnej, niełatwej sytuacji na rynku prasowym, przy której - co nas cieszy - przybywa prenumeratorów naszego czasopisma; jubleuszową prezentację pierwszych członków koronnego klubu "Oni byli pierwsi"; niezwykłą opowieść dziadka Andrzeja, wędrującego "Z wnuczkami po Koronę"; relację z XI międzywyprawowego posiedzenia Loży pt. "Już ponad 600 Zdobywców KGP" wraz z długą listą nowomianowanych. A skoro o Loży mowa, to warto zapoznać się z propozycją "Czekamy na decyzję członków Loży - do końca maja".
Pisząc o górskich tematach, warto jeszcze wymienić przypomnienie o czerwcowej wyprawie: "Na Turbacz - z piosenką", relację zatytułowaną "Nocą przez śniegi", czy przypomnienie-wyjaśnienie "Co ze stroną PSK?". Oczywiście nie brakuje trzech nowych list członków Klubu Zdobywców, adresów 25 obiektów rekomendowanych, gdzie członkowie- prenumeratorzy dostają 30-procentowe zniżki, pozdrowień i życzeń od Klubowiczów.
Zgodnie z zapowiedzią są też materiały związane z Klubem Znawców PPH, a wśród nich "Żyrardowski pomnik - XIX-wieczna osada fabryczna" oraz lista Zdobywców brązowej odznaki Polskich Pomników Historii.
W tym wydaniu wracamy też do wieloletnich stałych rubryk, o jakie dopominało się wiele osób. Mamy więc:
Kalendarz turysty-krajoznawcy
Napisali do nas
Dary od Przyjaciół
Nowości książkowe
Zaprosili nas, a nawet
PREMIE DLA NASZYCH PRENUMERATORÓW!
12 stronic, które nadal będziemy wzbogacać, by wszyscy krajoznawcy mogli WCIĄŻ WĘDROWAĆ.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 2/2013

Wciąż wędrujemy, nr 2 ...rozesłany został już do wszystkich prenumeratorów. Nowością tego wydania jest kolumna poświęcona Polskim Pomnikom Historii, co awizuje już odznaka Znawcy wpisana w stronę tytułową obok winiety miesięcznika. A skoro już mowa o tej tematyce, która na stałe weszła na łamy czasopisma, to warto polecić ważny artykuł pt. "W pomnikowym wyniesieniu", a także aktualną listę obiektów objętych naszą odznaką, tudzież nowe listy członków Klubu Znawców PPH i Zdobywców Odznaki Popularnej.

Tymczasem na stronie tytułowej królują GÓRY z refleksjami Seweryna Goszczyńskiego na ich temat oraz czołówką zatytułowaną "Żądamy zamknięcia Tatr na zimę". Drugi tatrzański temat to "W obronie polskich interesów", w którego nadtytule czytamy: czy kolej na Kasprowy przejdzie w obce ręce?

Z pewnością każdy z uwagą przeczyta tekst "I możemy wciąż wędrować!" z intrygującym śródtytułem: by nie zerwać więzi, a nade wszystko refleksyjny esej zatytułowany "W drodze". Uwadze wszystkich członków Klubu Zdobywców KGP z pewnością nie ujdzie artykuł pt. "Szersze uprawnienia Loży", jak również frapujący "Klub Zdobywców w górach (?)"
Spośród innych materiałów wymieńmy jeszcze:
- "Pożegnali ziemskie szlaki", czyli wspomnienia o dwojgu Zdobywcach KGP - Ewie Kiliś i Janku Bieniaszu,
- ciekawostkowy "www.kgp.amos.waw.pl",
- "Korona Gór w mediach",
- "Nie stronimy od reklam"...

Są też dwie zapowiedzi: czerwcowego Spotkania z Piosenką (z warunkami uczestnictwa w nim) oraz XII międzywyprawowego posiedzenia Loży Zdobywców. Oczywiście nie brakuje list nowych członków Klubu potwierdzających, iż jest nas już ponad 8600, obiektów rekomendowanych, nowości książkowych i zestawu wydarzeń, na które byliśmy niedawno zapraszani. Nade wszystko na ostatniej stronie można przeczytać:
Następny numer w większej objętości

Ta wiadomość z pewnością ucieszy wszystkich czytelników-prenumeratorów.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY NR 1/2013

Wciąż wędrujemy, nr 1 W końcu stycznia ukazał się kolejny - pierwszy po zerowym - numer naszej gazety klubowej, której głównym tematem jest XV-lecie Korony Gór Polski i jej Klubu Zdobywców. Otwiera go relacja z jubileuszowego spotkania, zorganizowanego w dniach 7-9 grudnia 2012 r. "U stóp Łysicy", a zaraz po niej następują "Ważkie decyzje jubileuszowego spotkania", podjęte na spotkaniu przez członków KGP w celu rozwoju dalszej działalności Klubu działającego przy Oficynie Wydawniczej AMOS. W tym rocznicowym duchu prezentowane są kolejne artykuły, sumujące klubowe dokonania: "Jest nas już 8,5 tysiąca" oraz "Wciąż odkrywamy urok gór", wraz z którymi poznajemy wielokrotnych zdobywców KGP.

Zgodnie z zapoczątkowaną w numerze zerowym tradycją, przypominającą złote myśli wielkich rodaków "O górach", tym razem poznajemy wypowiedzi Władysława Krygowskiego, a w ślad za poprzednią publikacją wspominającą członków Klubu, którzy odeszli na wieczny szlak czytamy teraz "Spóźnione pożegnania". Oczywiście nie brakuje wieści z różnych stron: "Raportu w telegraficznym skrócie" i "Pozdrowień ze szlaków". Ciekawe lektury związane (nie tylko) z górami prezentują "Nowości książkowe". A wielu miłośników poznawania ojczystych stron ucieszy zapowiedź: Łamy "WW" otwieramy dla Klubu Znawców PPH, czyli... Polskich Pomników Historii.

Potencjalnych Zdobywców KGP z pewnością zainteresuje zapowiedź kolejnego posiedzenia Loży Zdobywców (w Warszawie) oraz nowe szczegóły klubowej imprezy "Czerwcowe spotkanie z piosenką" (w Kamienicy).

Jak przystało na gazetę klubową są w niej trzy kolejne listy nowych członków Klubu, jest rubryka "Zaprosili nas", a także przypomnienie: "Wciąż wędrujemy" tylko w prenumeracie. Zachęcając gorąco do tej prenumeraty, wróćmy jeszcze raz do spotkania u stóp Łysicy i krótkiego tekstu: W "Jodełce" jak w muzeum. Nie wierzycie? Jedźcie do Świętej Katarzyny.

Ps. Takiego zdjęcia z autentycznej wizyty Baby Jagi jeszcze nikt poza"WW" nie opublikował.



Zerowy numer gazety klubowej już jest!

Wciąż wędrujemy, nr 0 Zgodnie z zapowiedzią w końcu grudnia 2012 roku ukazał się pierwszy, tzw. "zerowy" numer gazety klubowej Korony Gór Polski, zatytułowanej "Wciąż wędrujemy". Rozesłany już został do prenumeratorów - członków Klubu Zdobywców, którzy opłacili abonament na rok 2013 w cenie 30 złotych. Wraz z gazetą wysłane zostały KARTY KLUBOWE obowiązujące w 2013 roku (o nich więcej na podstronie przywileje członków Klubu).

Gazeta wydawana przez Oficynę Wydawniczą AMOS prowadzącą Klub Zdobywców jest miesięcznikiem, w skromnej na razie szacie graficznej i objętości. Inauguracyjny numer otwiera artykuł pt. "W nowy czas", w którym przedstawione zostały założenia programowe pisma, obok zaś przypomniane słowa Jana Pawła II, poświęcone górom. Na kolejnych stronicach znalazły się teksty:
* Jubileusz Klubu - To już 15 lat!
* X międzywyprawowe posiedzenie Loży (wraz z listą nowych Zdobywców KGP)
* Nasi wspaniali członkowie
* W ciągu 15 lat - Odeszli na wieczny szlak
* Dary od przyjaciół - Na potrzeby klubowe
* Korona w mediach
* Nowa karta klubowa 2013
* "Królikówka" zaprasza - Nowy obiekt rekomendowany
* 28-30 czerwca - Spotkanie z piosenką (zapowiedź trzydniowej imprezy klubowej)
* Pozdrowienia ze szlaków

Oczywiście w numerze nie brakuje stałych pozycji, jakie przez lata prezentowane były na "koronnych" kolumnach w "Poznaj swój kraj": czterech list nowych członków Klubu, wykazu szczytów KGP, znowelizowanych zasad działania Klubu Zdobywców, listy obiektów rekomendowanych czy nowości książkowych (oczywiście związanych z górami. Jest także specjalna promocja zaczynająca się od słów każdy krajoznawca czyta i prenumeruje "Poznaj swój kraj"...
"Wciąż wędrujemy" rozprowadzany jest tylko drogą prenumeraty, którą w rocznej cenie 30 złotych opłacać mogą członkowie Klubu Zdobywców KGP, podający przy wpłacie swój numer członkowski. Nie jest wykluczone, że miesięcznik przy poszerzonej objętości wprowadzi na swe łamy tematy związane z Klubem Znawców Polskich Pomników Historii, a także działalnością Stowarzyszenia Poznaj Swój Kraj.
Wpłaty na prenumeratę przyjmuje Oficyna Wydawnicza AMOS, 01-785 Warszawa, ul. Broniewskiego 8A, nr konta: 11 1020 1013 0000 0502 0004 0584.